Oskaras Koršunovas su „Jelizaveta Bam“ grįžta prie savo kūrybos ištakų

2015 20 sausio

Sausio 25 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) įvyks Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio pagal rusų absurdo klasiko Daniilo Charmso kūrinį „Jelizaveta Bam“ premjera. Nuo oberiutų („Realiojo meno susivienijimo“ narių) kūrybos, kuriems priklausė D.Charmsas, O.Koršunovas pradėjo savo režisūrinę karjerą. Po 25 metų naujai interpretuoti „Jelizavetą Bam“ jis pakvietė ir savo studentus.

„Oberiutai – unikalus, galbūt neturintis analogų menininkų susivienijimas, grupė, kurią sudarė garsūs XX a. 3-iojo dešimtmečio rusų avangardistai, tokie kaip Nikolajus Zabalockis, Nikolajus Oleinikovas, Aleksandras Vvedenskis, D.Charmsas ir kiti. Juos būtų galima lyginti su André Bretono Paryžiuje įkurta siurrealistų grupe. Po kelių skandalingų koncertinių pasirodymų, kuriuose oberiutai skaitė savo kūrybą ir manifestus, beveik visi jie buvo represuoti, o vėliau ir išžudyti. Oberiutų visiškai nedomino politika (kitaip nei Paryžiaus siurrealistų), bet juos sunaikino vien todėl, kad buvo keisti, laisvi. Todėl kiekvieno jų likimas man yra ženklas, kategorija, kuria galima mąstyti apie menininko ir apskritai žmogaus laisvės erdvę. Ar ji išmatuojama? Ar ji begalinė? Ar ją absoliučiai nulemia visuomenė, likimas, laikas, mirtis.

Šiuo metu kuriamas spektaklis bus įdomus tuo, kad jame vaidins ir mano studentai, ir Nacionalinio dramos teatro aktoriai. Tai dviejų teatrų koprodukcija. Turėtų būti įdomus šis jaunų žmonių susitikimas su patyrusiais aktoriais. Noriu, kad mano studentai pajustų tai, kas man pačioje kūrybos pradžioje buvo labai svarbu: teatro paradoksą, netikėtumą, tikrą humorą. D.Charmsas – aukštoji matematika, paradoksų matematika, humoro matematika. Man svarbu, kad studentai susidurtų su šia medžiaga“, – sakė režisierius O.Koršunovas.

Pagrindinė spektaklio herojė – paauglė Jelizaveta Bam (aktorė Greta Petrovskytė). Nuo pat pradžios iki pabaigos mergaitę persekioja dvi tamsios asmenybės Piotras Nikolajevičius (aktorius Martynas Nedzinskas) ir Ivanas Ivanovičius (aktorius Marius Repšys). Jos kaltina Bam žmogžudyste, kurios ji nepadarė. O gal tai tik blogas sapnas? Mergaitė bando atsipeikėti, pabėgti, atsikalbėti, pralinksminti persekiotojus. Kaltinamoji-auka ir kaltintojai entuziastingai žaidžia sugedusio telefono ir kačių ir pelių imitacijas.

Pjesė, anot režisieriaus, savotiškai rezonuoja su tuo, kas šiuo metu vyksta pasaulyje, kai gali būti nušaunami karikatūristai arba, pavyzdžiui, su tuo, kas vyksta Ukrainoje.

„Ukrainoje pasirodė kažkokie žali žmogeliukai: niekas nežinojo, kas jie, ko jie nori. Pjesėje į šeimą taip pat ateina nepažįstami žmonės, turintys neaiškių kėslų. Žinoma, pjesė turi ir gilesnę antologinę bedugnę, kuri atsiveria tiesiog paaiškėjus, kad vienas iš atėjusių suimti Jelizavetos Bam už jos „didį nusikaltimą“, pats yra jos nužudytasis. Spektaklis apskritai gali būti suprantamas kaip Jelizavetos kelionė anapilin, jos bandymas prisijaukinti mirtį.

Tikrasis Jelizavetos Bam nusikaltimas tai, kad ji apverčia loginį padarinių ir priežasčių pasaulį. Teisingiau tai padaro pats D.Charmsas. Jis tarsi burtininkas keliais žodžiais priverčia mus suabejoti akivaizdžiomis tiesomis ir visu tuo, kas vyksta ant teatro ir pasaulio scenų, ir nukelia mus ten, kur „nusikels“ pats spektaklis, bet tai bus staigmena žiūrovams“, – apie „Jelizavetos Bam“ aktualumą šiandieniniame pasaulyje kalbėjo režisierius O.Koršunovas.

Spektaklio „Jelizaveta Bam“ režisierius ir scenografas – O.Koršunovas, kostiumų dailininkė – Lauryna Liepaitė, kompozitorius – Gintaras Sodeika, choreografė – Vesta Rasa Grabštaitė. Vaidina: Greta Petrovskytė, Martynas Nedzinskas, Marius Repšys, Vitalija Mockevičiūtė, Remigijus Bilinskas, Remigijus Bučius, Eimantas Pakalka, Arūnas Sakalauskas ir LMTA Vaidybos katedros studentai.

* * *

1990-aisiais tuometiniame Lietuvos valstybiniame akademiniame dramos teatre (dabar – LNDT) O.Koršunovas sukūrė savo pirmąjį spektaklį – inscenizaciją pagal D.Charmso ir A.Vvedenskio kūrinius „Ten būti čia“. 1992 metais pristatė dar vieną oberiutų kūrybos interpretaciją – „Senė“, kurią kūrė pagal D.Charmso dienoraštį, apsakymus „Senė“ ir „Išmintingo senio atsiminimai“, pjesę „Letena“ ir A.Vvedenskio pjesę „Šiek tiek pokalbių, arba Švarus juodraštis“, 1994-aisiais pastatė A.Vvedenskio „Labas Sonia Nauji metai“ pjesę „Eglutė pas Ivanovus“ ir „Senę II“.

D.Charmso „Jelizavetą Bam“ O.Koršunovas yra sukūręs užsienio teatruose: 1993-iaisiais – Parchemo miesto teatre Vokietijoje, o 1998-aisiais – „Teatr Studio“ Varšuvoje.

Oberiutų pastatymai O.Koršunovui pelnė didžiulį populiarumą Lietuvoje ir pripažinimą užsienyje. Su pirmuoju spektakliu „Ten būti čia“ jis gastroliavo Estijoje, Škotijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ukrainoje, Australijoje. Šis spektaklis buvo apdovanotas teatro festivaliuose Edinburge, Torunėje, Sankt Peterburge ir Sevastopolyje, be to, tai buvo pirmasis lietuvių spektaklis, parodytas prestižiniame Avinjono teatrų festivalyje. Tarptautinės sėkmės sulaukė ir spektaklis „Labas Sonia Nauji metai“, apdovanotas Edinburge, bei „Senė II“, pelniusi geriausio jaunojo režisieriaus prizą Torunėje.