Režisierės Kamilės Gudmonaitės kartu su negalios paliestais aktoriais sukurtos „Šventės“ premjera OKT/Vilniaus miesto teatre įvyko kiek daugiau nei prieš dvejus metus. Lygiai po metų tarptautinė festivalio „Sirenos“ komisija spektaklio kūrėjams įteikė vieną iš trijų prizų – už unikalų socialinį ir teatrinį judesį. Ir štai įvyko tarptautinė premjera – „Šventė“ buvo rodoma Paryžiuje (Prancūzija) vykstančiame „Everybody“ – tarptautiniame festivalyje visiems ir apie visus, nepaisant jų kūno, lyties, odos ar negalios.
Festivalis „Everybody“ vyksta tarpdisciplininėje erdvėje „Le Carreau du Temple“. Ši vieta turi itin gilią priešistorę ir mena dar XII a., kuomet čia buvo šventykla. XVIII a. ši vieta tapo svarbiausia prekybos ir mainų vieta Paryžiuje, kiek vėliau – didžiausiu turgumi mieste, talpinusiu daugiau nei 2000 prekeivių. 2001 m. Paryžiaus mero Bertrand Delanoe iniciatyva pastatas visiškai renovuotas ir pritaikytas kultūrinei bei sportinei veiklai. Tolerancija – taip esminį šios vietos principą įvardija jos kūrėjai, norėję ją paversti visiems atvira erdve ir išmokyti žmones ja dalintis.
Neveltui šis festivalis vadinasi „Everybody“ (liet. kiekvienas) – čia esminis principas yra priimti visus, nepaisant jų kūno, lyties, odos, negalios. Festivalio programoje didelis dėmesys skiriamas kūnui ir judesiui, tačiau visiškai nekuriamas standartas, kaip kūnas turi atrodyti, kaip jis turi judėti ar apskritai nejudėti – tai festivalio rengėjai vadina tikruoju šiuolaikiniu kūnu. Čia kiekvienas yra svarbus ir turi teisę papasakoti apie save. Kokią vietą šiuolaikinėje visuomenėje užima žmogaus kūnas ir jo savybės? Kaip menininkai žvelgia į stereotipus, be kurių vis dar sunku kalbėti apie lytį, odos spalvą, amžių, negalią? Kaip reikėtų kalbėti apie tapatybę ir skirtumus? Kodėl požiūris į kūną vis dar tiek daug pasako apie mūsų visuomenės normas? Tai esminiai klausimai, į kuriuos atsakymų ieško festivalyje pristatomi menininkai.
Festivalyje derinami trys formatai, trys erdvės, trys atmosferos – kamerinė salė, didelė halė ir intymi auditorija. Programoje numatyti spektakliai, performansai, kūrybinės dirbtuvės, mokymai, instaliacijos, diskusijos. Tarp pagrindinių festivalio vardų, kartu su K. Gudmonaite – Julien Andujar, Marta Izquierdo Muñoz, Georges Labbat, La Famille Maraboutage, Sylvain Riéjou, Alexandre Roccoli ir kiti.
„Šventė“ – tai K. Gudmonaitės spektaklis, sukurtas OKT/Vilniaus miesto teatre. Jame vaidina skirtingų negalių paliesti žmonės. Kiekvienas jų atsiveria publikai ir pasakoja savo asmeninę istoriją, kad ir kokia jautri ji bebūtų. Itin iškalbingas statistinis faktas, jog neįgalieji Lietuvoje sudaro apie 9% visų gyventojų, tačiau dauguma negalios neturinčių asmenų apklausos metu drąsiai teigia, kad neįgalių asmenų Lietuvoje apskritai nėra.
Spektaklio dramaturgė – Laura Švedaitė. Scenografė ir kostiumų dailininkė – Barbora Šulniūtė. Kompozitorius – Simonas Šipavičius. Choreografas – Mantas Stabačinskas. Šviesų dailininkas – Vilius Vilutis. Vaidmenis kuria Loreta Taluntytė, Kristina Šaparauskaitė, Oleg Dlugovskij, Božena Burokienė, Justina Platakytė, Juozas Čepulis ir Mantas Stabačinskas.
Spektaklis „Šventė“ buvo pastebėtas tarptautinės komisijos – festivalio SIRENOS konkursinėje programoje jam atiteko vienas iš trijų prizų, įvardintas kaip prizas už unikalų socialinį ir teatrinį judesį.
Kitas K. Gudmonaitės spektaklis „Trans Trans Trance“, taip pat sukurtas OKT/Vilniaus miesto teatre ir nagrinėjantis autentiškomis patirtimis paremtas aštrias socialines temas, itin sėkmingai gastroliavo užsienyje. Jis buvo pristatytas festivaliuose Berlyne (Vokietija), Londone (Didžioji Britanija), Romoje ir Milane (Italija) bei Varšuvoje ir Liubline (Lenkija).